Historie

Historie klubu HC Zastávka se začala psát v létě roku 1998. Několik hokejových nadšenců se shodlo, že mantinely firemní ligy jsou pro ně příliš úzké a vidina hrát ve jménu samostatného klubu velmi lákavá. Dle klubových záznamů je oficiálním dnem založení HC Zastávky 21. srpen 1998, kdy se sešlo osm hokejových nadšenců - Vladislav Klos, Jindřich Štilárek, Michal Kellner, Marek Štukl, Petr Klapal, Miroslav Konečný, Miloš Pernica a Jindřich Fabián - , kteří se usnesli o založení zastáveckého klubu. Domácím prostředím pro klub HC Zastávka se stal na dlouhá léta (až na pár výjimek) zimní stadion v Rosicích.

Tým mužů

První soutěží, v níž se HC Zastávka prezentovala, byl Okresní přebor Brno-venkov, kde se mužstvo pod vedením trenéra Slavomíra Hájka utkávalo s týmy jako TJ Šerkovice, HC Veverská Bítýška nebo TJ Tatran Hrušky. Soutěž byla poměrně nestálá v tom, jak se každým rokem měnil počet účastníků podle toho, kdo byl zrovna schopen sestavit tým. A tak se stalo, že například v sezóně 2002/2003 hrálo soutěž šest účastníků, aby jich hned v dalším roce bylo deset. V sezoně 2004/2005 se přihlásilo osm týmů, ale o dva roky později jen čtyři. A tak dále. Změny se dotkly i zastávecké šatny, která se na pět sezón v letech 2000-2006 přestěhovala do Velké Bíteše. Už tehdy se však začaly formovat první náznaky rivality mezi některými týmy v důsledku narůstajícího počtu vzájemných zápasu. Zejména utkání s Veverskou Bítýškou měla vždy parádní náboj.

V Okresním přeboru Brno-venkov setrval klub HC Zastávka po dobu devíti sezón, během nichž se mu dvakrát podařilo umístit na slušném 2. místě a především setrvat, což bylo v turbulentním prostředí regionální soutěže jedním z hlavních cílů. Z hráčského hlediska byl významný hned třetí rok existence, kdy během roku 2000 přišlo několik nových hokejistů, kteří se v následujících letech stali stabilními oporami, např. Jaromír Sedmík a Jiří Zvolánek. K dalšímu výraznému obohacení kádru došlo o šest let později, kdy dres HC Zastávka poprvé obléklo několik juniorů ze zaniklého klubu HC Senators Rosice. Že nešlo o žádnou znouzectnost, svědčí fakt, že řada z nich působí v klubu dodnes a patří k výrazným osobnostem na ledě i v kabině (především Adam Šedý, Josef Burian, Tomáš Fiala, Marek Fišer a Pavel Ševčík). Někteří se dokonce angažují jako trenéři mládeže.

V roce 2007 došlo k reorganizaci soutěže, která se nově stala meziokresním přeborem, kde mohly startovat týmy z okresů Brno-venkov, Brno-město, Vyškov a Blansko. Počet zúčastněných mužstev se do jisté míry ustálil a kvalita šla nahoru. To se však negativně podepsalo na výsledcích zastáveckého klubu, který v následujících třech sezónách (snad i vlivem probíhající generační obměny) patřil k podprůměrným týmům.

V letech 2011 až 2013 se z důvodu dalších změn v organizaci soutěží rozšířil meziokresní přebor o další dva okresy - Žďár nad Sázavou a Třebíč - a počet účastníků skokově vzrostl na dvanáct. Během těchto sezón se zastáveckému klubu dařilo výsledkově podstatně lépe, kdy se ve všech třech ročnících pohyboval ve středu tabulky. Zároveň se mužstvo pozvolna seznamovalo s týmy, s nimiž se na ledě (byť nepravidelně) utkává opakovaně, jde zejména o oddíly jako TJ Náměšť nad Oslavou, SK Telč nebo Spartak Velká Bíteš B. Podobně jako už v minulosti s Veverskou Bítýškou začaly jiskřit protipóly častých soupeřů a i ze strany návštěvníků měly zápasy s těmito rivaly vřelejší odezvu.

To už jsme ale v roce 2014, kdy všechna kouzla kolem okresních a meziokresních přeborů z předchozích let konečně vyústila v krajskou soutěž. Oficiální název Krajská soutěž mužů Vysočina sice moc neodpovídá geografické poloze Zastávky (a už vůbec ne poloze domovského stadionu v Rosicích), ale příslib ucelené a kvalitní soutěže ocenil v klubu každý bez ohledu na zeměpis. V této lize působila Zastávka do sezóny 2020/2021 a během odehraných šesti ročníků se klubu podařilo třikrát umístit na bronzové příčce, vybojované v nadstavbové části. Fáze play-off je v každé sezóně pro klub základním cílem. Konečné páté místo v základní části v sezóně 2015/2016 tedy bylo vnímáno jako neúspěch, na druhé straně dechberoucí třízápasový boj o bronz s BK Bystřice nad Pernštejnem v ročníku 2018/2019 patří mezi kapitoly, na které nikdo v klubu rozhodně nezapomene.

Sezónu 2019/2020 výrazně poznamenala pandemie koronaviru, ale to je písnička, která hořce zněla napříč celým sportovním a vůbec společenským životem. Zakončení základní části na třetím místě (mimo jiné díky šňůře tři výher nad již tradičním a houževnatým rivalem z Náměště) mělo vést k semifinálové sérii s družstvem HC Spartak Polička, ale pochybení ze strany delegáta rozhodčích před prvním semifinálovém utkání a následná opatření Vlády ČR proti šíření koronaviru ukončila sezónu bez jediné vteřiny v play off. Sportovně je však nutno přiznat, že ve světle následujícího celosvětového dění to byla jen kapka v moři problémů a nejistot.

Mládež

Předčasné ukončení sezóny se dotklo i mládežnických kategorií našeho klubu. Protože dosud o mládeži nepadlo ani slovo, je potřeba se vrátit o pár let zpět po stopách jejího vzniku. Kořeny mládežnického hokeje v Zastávce sahají do roku 2014, který nebyl důležitý jen pro A tým, jehož soutěž byla povýšena na krajskou, ale i tím, že se rozjela tzv. Školička bruslení, tedy kurz bruslení pro děti. Na ní navázalo o pár měsíců později - to už byl rok 2015 - založení hokejové přípravky. Dění v klubu to nesmírně oživilo a rozšířilo, což samozřejmě přineslo i nové starosti a náročnou agendu. 

V dresu Zastávky hrají zpravidla tři přípravky v soutěžích řízených Jihomoravským svazem ledního hokeje a mladší žáci, kteří působí v Lize mladších žáků Jihomoravského kraje. V sezóně 2021/2022 přibyla kategorie starších žáků a v roce 2022 se podařilo postavit tým dorostu, který se začal rozkoukávat v Regionální lize dorostu. Klub se od roku 2018 pravidelně podílí na celostátní akci Týden hokeje, kterou zastřešuje Český hokej a která se zpravidla koná 2x ročně. Jednotlivé mládežnické oddíly pravidelně trénují pod vedením licencovaných trenérů, hrají přátelská i mistrovská utkání a účastní se svazových turnajů.

V roce 2018 oslavil klub HC Zastávka 20 let existence, sezóna 2022/2023 tak byla naší pětadvacátou. Během té doby se v zastáveckém dresu představilo více než 110 hráčů, tým odehrál stovky zápasů, navázali jsme dlouhodobou spolupráci s řadou partnerů, např. zimními stadiony v Rosicích a Velké Bíteši, Jihomoravským krajem, obcí Zastávka, městem Rosice a dalšími okolními obcemi, ať už v mikroregionu Kahan (Babice u Rosic, Zbýšov, Říčany) nebo mimo něj (Stanoviště, Střelice, Veverské Knínice), dále spolupracujeme s řadou sponzorů, kteří nás nezištně podporují v naší činnosti (z těch nejvytrvalejších vybíráme GS Plus, Thermona a Elektro Nekuža). Jak už zaznělo výše, od roku 2015 intenzivně pracujeme s mládeží. Hráčská základna v sezóně 2022/2023 sestávala v mládeži z více než 90 mladých sportovců a sportovkyň, A-tým působící v soutěži OP Blansko má v kádru 25 hráčů. V mládeži se děti každým rokem posouvají v rámci přípravek o třídu výš, z nejstarší přípravky míří do mladších žáků atd. Velmi oblíbená Školička bruslení láká na led nové zájemce o bruslení, z nichž se postupně a pozvolna etablují další hráči a hráčky do našich přípravek. V průběhu několika let tak mohou naší hokejovou průpravou pod vedením licencovaných trenérů projít řádově desítky až stovky dětí, které si tak mimo jiné budují pozitivní vztah ke sportu a pohybu obecně.

Klubem prošlo (nebo v něm nyní působí) i několik výrazných osobností nejen tohoto regionu. Čtyři sezóny tu odehrál Josef Mareček, mimo jiné hráč Zetoru Brno a ZVL Skalica a v roce 1986 nejlepší obránce 1. SNHL. Bývalý člen našeho širšího kádru Simen Vicer Brekke byl členem reprezentace Norska do 20 let, ještě nedávný hlavní trenér A mužstva Pavel Nohel je bývalý výborný hráč Zetoru Brno a mistr republiky s HC Olomouc v sezóně 1993/1994. 

Historie klubu však pamatuje i tragické události, při nichž jsme přišli o spoluhráče a především kamarády - mezi námi už bohužel nejsou tragicky zesnulí Roman Coufal, Petr Holík, Ivo Lajkéb a Dušan Zajíc.

I přes některá úskalí a útrapy se klub HC Zastávka již stal stabilní součástí sportovního života v našem regionu a pevně věříme, že s každým dalším rokem intenzivní práce a zdravého zápalu bude mít tradice zastáveckého hokeje kořeny čím dál pevnější.

Aktuální články

Ohlédnutí za výletem do Prahy na Mistrovství světa

V neděli 12. května využili naši mladí hráči výjimečné možnosti podívat se zblízka na hokejový zápas v rámci mistrovství světa v...

HC Zastávka vyhrála domácí turnaj ročníků 2013 a 2014

Na konci sezóny 2023/2024 jsme uspořádali turnaj pro hráče ročníků 2013 a 2014. Našimi soupeři byla družstva HC Blansko, SKMB Boskovice a...

Mladší žáci získali na turnaji v Itálii zlaté medaile!

Velkého úspěchu dosáhli naši mladší žáci, když svou účast na turnaji Easter CCM Hockey Bunnies Cup 2024 v italském Fondu proměnili ve...